Accommodation & wellness

VILA AURORA OFFERS YOU A STYLISH ACCOMMODATION IN TWO ROOMS AND THREE SUITES, THE VILLA CAN ACCOMMODATE 14 PEOPLE IN TOTAL.

ACCOMMODATION

Vila Aurora offers you a stylish accommodation in two rooms and three suites, the Villa can accommodate 14people in total. All the rooms are equipped with a separate bathroom and a toilet, TV/SAT. A  common kitchen, completely furnished and equipped by a microwave oven, double-heater, tea pot and a fridge with a deep-freeze compartment is available for you in the corridor.

 

Suites have a spacious balcony with the view of the Lomnický Peak.

PRESIDENT SUITE
Self contained one-bedroom apartment (including a double bed) with a bathroom, two separate toilets, large lounge with a fireplace, TV / SAT, conservatory and a fully equipped kitchen, located on the ground floor. It’s possible to enjoy this apartment as is or use it as a larger recreational hall for social events, if people book more rooms and aparments.

 

FAMILY SUITE
Hall with a dining table, bedroom (2 beds + a reclining sofa for two people), TV/SAT, balcony with the view of the Lomnický Peak, bathroom with a toilet and a shower

SUITE FOR COUPLES
Hall with a dining table, bedroom (twin bed + a reclining sofa for one person), TV/SAT, balcony with the view of the Lomnický Peak, bathroom with a toilet and a shower

 

GRANDMA’S ROOM
A room (2 beds) with a table, TV/SAT, bathroom with a bathtub and a toilet. Located in the ground floor (suitable for people who dislike stairs)

KIKI – RIKI
A room (2 beds) with a table, TV/SAT, bathroom with a shower and a toilet

TENNIS CPURT
A professional court with artificial grass and sufficiently high protection against unmanageable flying balls.

FIREPLACE
A roofed fireplace with a grill and complex equipment to make grilled delicacies .

WELLNESS

POOL
A heated indoor pool (10x5 m) with temperature kept at 26 to 28 °C..

HYDRO-MASSAGE BATH
Certainly, you will not stay cool in the large hydro-massage bath for 6 people with the temperature of 38 °C.

SAUNA AND SUN-BED
Finnish dry sauna for 6 people will heat you up to the bone. The sun-bed will help convict your friends that your holiday had class.

References

Michaela: S priateľmi sme strávili krásny no krátky víkend.Chata bola veľmi krásna s maximálnym vybavením deti sa vybláznili dosýta. Maximalna spokojnosť s chatou a s majiteľmi boli veľmi milí. Ďakujeme

23.06.2021

Jozef: Spolu s priateľmi sme strávili nezabudnuteľný víkend v krásnej Vile Aurora. Od prvého kontaktu s p. Horniačkom sme mali pocit, že pobyt splní našej očakávania. Oceňujeme veľmi milý a ústretový prístup p. Blaškovej, ktorá nás ubytovala aj prevzala kľúče. Nedá mi nespomenúť nadštandardné vybavenie, veľký bazén s teplou vodou a vírivku. Už teraz sa tešíme na letný pobyt. Ďakujeme.

25.02.2020

Lýdia: Pobyt na tejto chate bol úžasný. Všetci sme sa výborne cítili. Prostredie krásne, vybavenie chaty super všetko čo potrebujete a keby predsa niečo veľmi milá p. chatárka, ktorá všetko zabezpečí. Izby čisté naozaj komfort. Za mňa výborné o to viac že mi moji hostia ďakovali za krásny víkend. U mňa veľká spokojnosť a vďaka 🙂🤗

06.06.2019

Eva: Ďakujeme za krásny pobyt. Bolo super. Ďakujem aj pani chatarke ktorá bola veľmi milá. Je to nádherná chata a určite ju odporúčam pre rodiny s deťmi ale aj na relax bez detí. Určite sa vrátime!!

07.05.2019

Veronika: Maximálna spokojnosť, oceňujem komunikáciu a ústretovosť pani chatarky a jej manžela 😊 chata naplnila naše očakávania, odporúčam pre rodiny s deťmi, chatu sme navštívili už druhýkrát a určite sa ešte vrátime. 😊

09.12.2018

Petra: Úžasné ubytovanie s nadštandardným vybavením v prijemnom prostredí. V neposlednom rade musím spomenúť milú a ustretovú pani chatárku a pána majiteľa. Dúfam, že sa k Vám budeme môcť vrátiť aj v lete. :)

16.02.2018